Staff List

 

Tilbury Pioneer Academy

Staffing Structure and Responsibilities

2018-2019

 

Senior Leadership Team

Position

Staff Member

Responsibility

CEO

Mr Kevin Sadler

The Gateway Learning Community

Deputy CEO

Mrs Viki Reid

The Gateway Learning Community

Head of School

Mr Dan George

 

Head of School

 

Deputy Head of School

Sarah Jones

Deputy Head of School

Year 2 teacher

Year 1 and 2 Phase leader

Disadvantaged lead

Safeguarding lead

Assemblies

Curriculum (including Royal Opera House – Trailblazer Project)

 

Deputy Head of School

Catherine Bignell

Deputy Head of School

Year 4 teacher

Year 3 and 4 Phase leader

Teaching and learning lead

Metacognition and self-regulation lead

Read, Write, Inc. lead

 

Deputy Head of School

Clare Hall

Deputy Head of School

Year 5 and 6 Phase leader

Maths Lead

Raising standards & data and assessment lead

 

 

Assistant Head of School

Kate Bowden

Assistant Head of School

Early Years Foundation Stage lead

Health Strategy

Whole school cover & timetabling

Targeted intervention/PPA cover

 

 

SENCo/Inclusion

Kellie Henderson

SEND Lead

More able lead

EAL lead

 

 

Middle Leadership Team/UPS Responsibilities

Position

Staff Member

Responsibility

English, Reading and Writing Lead

 

Megan Godfrey

Year 6 teacher

Overall English Lead: Writing, reading, spelling, handwriting

Oracy

 

Science Lead 

Priya Ali

Year 5 teacher

Science

 

GLC Central Staff

Position

Staff Member

Responsibility

Lead SENCo

Sarah Curtis

SEND

Inclusion

Lead for attendance

Dominic Davision

 

 

Teaching Staff

Class

Class Teacher

Leader of Phase

Teaching Support/LSA/1:1 LSA

Nursery

 

 

Angie Griffith- Dowding

 

 

Kate Bowden

Anita Tawio

Denise Cowell

 

RH

 

 

Sarah Harrison

 

 

 

 

 

 

Kate Bowden

 

 

 

 

Rachael Pearson

Sally Tooley

Lian Waldman (1:1)

 

RF

 

 

Evangeline Francis

 

 

1W

Anita Whitlock

 

Sarah Jones   

Jade Baker

(alternative provision)

Molly Scott

(Apprentice LSA)

Hannah Clifford

(Apprentice LSA)

Krystal Stenning

(alternative provision)

Rebecca Murphy

(EB Medical)

Louise Lumbard (PM)

1M

Billie McHardy

2S

Renee Stevenson

Lisa Ashburn (EB Medical)

Lyndsey Spurgeon (EB Medical)

Louise Lumbard (PM)

2M

Alexandra Mueller

3M

Jessie Markham

 

Catherine Bignell

Aaron Jenkins (LSA)

Jess Tobin (alternative provision)

Louise Lumbard (AM)

 Julie Bowman (AM provision)

Bethany Dowding (PM)

Julie Moss (PM provision)

 

 

3MC

Karina McCowan

3G

Thomas Gilchrist

4O

Karina Offenbach

Aaron Jenkins (LSA)

Louise Lumbard (AM)

Bethany Dowding (PM)

Lian Waldman (1:1)

Bethany Dowding (1:1)

Amanda Jordan (1:1)

4S

Lydia Stephenson  

5C

Gabriela Ciubotaru

Clare Hall  

Tatiana Shah (LSA)

Carra Redford (LSA)

5S

Stephanie Smith

6G

Megan Godfrey

Clare Hall  

Tatiana Shah (LSA)

Carra Redford (LSA)

6A

Raeanne Ager  

Cover Supervisors

 

Denise Cowell

 

Kate Bowden

Nursery

 

Donna Ager

 

Sarah Jones

PPA/Leadership cover

Stacey Armstrong

Catherine Bignell

 

 PPA/Leadership cover

 

Joanne Alleeson

Clare Hall

Numeracy Advocate

Number basics lead

SEND and Inclusion Staff

 

 

SEND Lead

 

 

Kellie Henderson

Child Protection

Sarah Jones

 

Inclusion Manager

 

Mr Jamie Richards

HR Manager

Mr Kevin Sadler/Mrs Jo Jones

Inclusion Advocate

Robyn Tumber

Vicky Bell

Donna Duligall  

Finance Director

Mrs Jo Jones

IT Lead

Mr Ryan Summerhayes

             

 

PE Staff

Role

Staff Member

PE Coach

Billy Childs

 

Office Staff

Role

Staff Member

Finance Director

Mrs Jo Jones

PA to the Head of School

Diane Pearson/ Casey Townsend  

Support Services Manager

Jo Allison

Attendance/Data  

Nyree Pearce  

Admin Assistant  

Lynne Allen

Admin Assistant

Teresa Fleming